Alternatywy4odc1_09
kadr z filmu Stanisława Barei „Alternatywy 4

Krajobraz współczesnych sypialni wielkich miast tonie w betonowych płytach, szarościach i ponurości. To co kiedyś wynikało z potrzeby rozwoju dziś staje się lokalną zmorą. Bloki z wielkich płyt znajdziemy wszędzie, niezależnie czy jest to Polska, Niemcy, Francja, Afryka czy Azja. Osiedlowe blokowiska były objawieniem, atrybutem luksusu i pożądaniem niejednego mieszkańca, dziś kończy się ich data przydatności, są niewygodne i najchętniej pozbylibyśmy się ich z krajobrazu naszych miast. To właśnie takie miejsca stały się ulubionymi dla street artystów, stanowiąc idealną oprawę dla abstrakcji, sztuki, niekonwencjonalności.

Do jednych z najbardziej znanych artystów streetartowych należy bezsprzecznie Banksy. Cała jego twórczość tak jak i sylwetka artystyczna jest szeroko komentowana, dostrzegana przez media. Z jednej strony jest to artysta pożądany z drugiej swoją działalność oparł na nielegalnym sposobie tworzenia w przestrzeni miejskiej. Wszędzie „gdzie się pojawi” zostaje zbanowany przez lokalne władze, a jego twórczość niejednokrotnie jest usuwana. Do dziś dnia nie znamy tożsamości samego twórcy ani dokładnego miejsca jego zamieszkania. Niewątpliwie buduje to także jego świadomość jako artysty wśród otoczenia i potęguje rozgłos.

[nggallery id=1]

Prace Banksy’iego oscylują wokół humoru i polityki. Typowa jest także kreska i technika szablonowa. Podobno Banksy’iego zainspirował (po jednej z przygód podczas malowania wagonów kolejowych, ukrywając się pod jednym z nich przed policją) numer seryjny wagonu, przez co przerzucił się z graffiti na tworzenie z szablonów. Charakterystyczne dla jego prac jest przekaz antywojenny, antykapitalistyczny i pacyficzny. W swoich pracach często zawiera sylwetki policjantów, osób starszych, zwierząt czy dzieci.

Ostatnio na profilu facebookowym pojawił się napis:

Todays-Art-Has-Been-Cancelled-Due-to-Police-Activity-Banksy-NYC-e1382542692964

Zwrócił on uwagę mediów, które zaczęły się zastanawiać, czy Banksy został ujęty przez policję.

W odróżnieniu do Banksy są jednak streetartyści, którzy nie uciekają przed policją. Etam Cru  to polski skład, który tworzy murale na wielkich powierzchniach w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. To za ich pomocą szarobure blokowiska zamieniają się w osobliwe galerie sztuki, którą mogą oglądać wszyscy. To sztuka otwarta dla mas, w tak niekonwencjonalny sposób Etam Cru pokazuje nieraz bardzo surrealistyczne obrazy. Na swoim koncie mają już ponad 100 murali, wykonanych także poza granicami Polski. Bo tą zdolną ekipą interesują się już zagraniczne media. Grupę tworzy Betz oraz Sainer, a ich prace możemy oglądać na ścianach w Łodzi, Bydgoszczy, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim, Słowacji, Niemczech czy w USA.

Jak dla mnie chłopaki mają szansę swoimi muralami podbić świat i zasiadać obok takich sław jak Banksy w streetarcie. Moje już podbili i założę się, że wielu innych także.

 [nggallery id=2]

Na koniec zagadka. Poniżej mural Etam Cru namalowany na cześć Tuwima, kto zgadnie jaki wierszyk ilustruje?

 madamme-chicken-jpg-700-5000