desktopwallpapers.org.ua-2372Salvador Dali – większość z nas kojarzy go z malarstwem i jego słynnym obrazem, na którym widnieje naleśnikowaty zegar. Postrzegany jako ekscentryk  i to w skrajnym wydaniu. Z pochodzenia Hiszpan, zmarł całkiem niedawno, bo w 1989 roku, jest uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy XX wieku. Umiejętnie manipulował wiadomościami na swój temat, lubiąc je czasem podkoloryzować i ubrać w odpowiednią formę. Uwielbiał powodować prowokacje na swój temat. Okrzykną się „największą kurtyzaną” epoki,  wygłaszał odczyty w stroju płetwonurka i wciąż powtarzał, że jest największy.

ChomikImage

Mało jednak z niewtajemniczonych wie, że Dali był także projektantem, scenografem, scenarzystą, rzeźbiarzem i publicystą. Projektował na przykład ekscentryczną biżuterię. Swoje malarskie wizje przenosił na rzeczy użytkowe i tu podobnie jak w malarstwie, rzeczy piękne konfrontował z brzydotą, tworząc dziwną mieszankę, której tajemniczość i niedostępność odbierał odbiorca.  Jego projektu jest między innymi słoń na bardzo cienkich nogach,  rubinowe, bijące serce, choreograficzny naszyjnik, oko czasu, czy bogato zdobiony pająk.  Sam Dali tak mówił o swojej biżuterii: Moje klejnoty są protestem przeciw przewadze materii w jubilerstwie. Moje prace ukazują sztukę złotniczą w prawdziwej perspektywie, kiedy to rysunek i rzemiosło górują nad materialną wartością klejnotów, jak w epoce Renesansu. Czasem można dostrzec w nich sens architektoniczny, to znów prawa logarytmiczne, przenikanie ducha  i materii, czasu i przestrzeni. Moja sztuka malarska, jubilerska  - w diamentach, rubinach, perłach, szmaragdach, złocie ukazuje metamorfozę rzeczy i ludzi.

[nggallery id=3]

24922-kanapa_w_ksztalcie_ust_wykonana_z_polietylenu_salvador_dali
Salvador Dali i Oskar Tusquets w Port Ligat – 1975 r. fot. Oriol Maspons

Dali – malarski ekscentryk, maniak  swojej wielkości mawiał o sobie: Każdego ranka doświadczam zachwytu bycia Salvadorem Dali. I zadaję sobie pytanie: jakiej wspaniałej rzeczy dziś dokona? - sygnował swoim nazwiskiem wszystko co mogło kojarzyć się ze sztuką i na czym mógł zarobić: perfumy,  projekty wnętrz, karty do tarota nawet gumę do żucia. Projektował także kontrowersyjne meble.  Dali widział je w wyjątkowym otoczeniu, jako rekwizyty reklamowe, na ekspozycjach czy w kinie, były to bowiem urzeczywistnienia jego sennych wizji, pełne symboliki o niezwykłych kształtach przedmioty.   Jednak w ówczesnych czasach stały się one niemożliwe do realizacji i niekomercyjne.

Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych mebli projektu Dalego należy sofa w kształcie ust, zaprojektowana na cześć Mae West w 1934 roku. Do dnia dzisiejszego za sprawą młodych projektantów sofa Dalego przechodziła różne przeobrażenia, aby stać się ostatecznie klasykiem w nowoczesnym designie.

images

Porażający wpływ na twórczość i życie Dalego miała jego żona i muza Gala (Helena Diakonova), która wspierała talent i dziwactwa Dalego, a która ostatecznie zostawiła artystę. Do końca swojego życia Dali pozostał jej mentalnie wierny, miewając od czasu do czasu młodsze muzy. Po jej śmierci w 1982 roku zamieszkał w jej sypialni, zamknął się w sobie i przestał malować. Swój ostatni obraz namalował w 1983 roku.